160. rocznica Powstania Styczniowego

W miniony weekend obchodziliśmy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Program uroczystości skierowany był zarówno do mieszkańców jak i turystów odwiedzających Twierdzę Modlin.

Obchody rozpoczęły się już w piątek specjalną edycją akcji Odkryj Twierdzę Modlin nocą, podczas której uczestnicy mogli zwiedzić niedostępne na co dzień obiekty twierdzy. W programie koncentrującym się na wydarzeniach z Powstania Styczniowego nie zabrakło miejsc, które mają z nim bezpośredni związek. W akcji wzięło udział 120 osób. Tyle bowiem wynosił limit miejsc podyktowany bezpieczeństwem uczestników.

W niedzielę odbyło się spotkanie z historią, które rozpoczął wykład dr. Piotra Oleńczaka na temat związków Twierdzy Modlin z Powstaniem Styczniowym. Prelekcja zgromadziła wielu miłośników historii. Kolejnym punktem programu był spacer historyczny śladami Powstania Styczniowego, który poprowadziła przewodniczka Elżbieta Wiercińska.

Uroczystości zakończyła coroczna msza święta oraz przemarsz do kapliczki Powstańców Styczniowych gdzie nastąpiło złożenie kwiatów. Uroczystości zakończyło ognisko i poczęstunek w postaci wojskowej grochówki.

Tegoroczne uroczystości odbyły się we współpracy miasta Nowy Dwór Mazowiecki, spółki Modlin (właściciela modlińskich fortyfikacji) oraz parafii p.w. św. Barbary w Modlinie Twierdzy.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości oraz osobom i instytucjom  zaangażowanym w ich organizację.

Foto: Krzysztof Szatkowski, Mateusz Śliwa