Dni Twierdzy Modlin za nami

Impreza przyciągnęła przeszło 3000 osób.

Dni Twierdzy Modlin zostały zorganizowane po raz pierwszy. Inicjatorem akcji była Fundacja Nasza Historia, która w imieniu właściciela modlińskich nieruchomości popularyzuje historię tego miejsca. 

Impreza zaczęła się już w piątek od specjalnej edycji nocnego zwiedzania po niedostępnych na co dzień obiektach. W piątek rozpoczął się też ogólnopolski Zlot Detektorystów, którego współorganizatorem było Stowarzyszenie Historyczno – Badawcze Triglav. Ponad 150 osób przez trzy dni prowadziło poszukiwania przy pomocy wykrywaczy metali. Pamiątki, które znaleziono, trafią do zbiorów Muzeum Twierdzy Modlin. 

W sobotę odbył się piknik militarny, któremu towarzyszyły m.in. pokazy rekonstruktorów i wojska. Niedziela z kolei była dniem skierowanym do rodzin z dziećmi, dlatego niedzielny program zdominowały atrakcje dla najmłodszych. Wśród nich nie mogło zabraknąć również strzelnicy i militarnych stoisk.

  • Data 20 sierpnia nie była przypadkowa. To rocznica poddania twierdzy w 1915 roku i symboliczna data zakończenia rosyjskiego panowania w tym miejscu –  mówi Dyrektor Twierdzy Modlin, Sebastian Sosiński, i dodaje – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wysokiej frekwencji i z pewnością Dni Twierdzy Modlin na stałe zagoszczą w naszym kalendarzu wydarzeń. Chciałbym podziękować wszystkim patronom, współorganizatorom, partnerom, rekonstruktorom i żołnierzom za pomoc przy tym wydarzeniu.

Impreza odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika, i Burmistrza Miasta Nowego Dworu Mazowieckiego, Jacka Kowalskiego. Organizatorzy dziękują też: Stowarzyszeniu Historyczno-Badawczemu Triglav, Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, 32 Wieliszewskiemu dywizjonowi rakietowemu Obrony Powietrznej, firmie Cobi – polskiemu producentowi klocków konstrukcyjnych, Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej, Zbrojowni Modlin, Polskiemu Stowarzyszeniu Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego, Oddziałowi PTTK w Nowym Dworze Mazowieckim, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej oraz redakcji Wirtualnego Nowego Dworu.